Vårt Nobelarbete

I fredags så jobbade vi med Alfred Nobel. Vi jobbade med det i svenskan och i so. I svenskan så fick vi se på en keynote som handlade om Alfred Nobel. På keynoten så fick vi veta lite om Alfred  Nobel och hans liv. Det var han som uppfann dynamiten av nitroglycerin. Alfred var uppfinnare och hans pappa var också uppfinnare. Han gjorde 355 uppfinningar i sitt liv. Alfreds pappa gjorde många uppfinningar men dom blev nästan alltid misslyckade så ingen ville betala för dem. Så Alfreds familj blev fattiga. Alfred var ofta hemma från skolan för att han var så sjuk hela tiden. En dag så åkte Alfreds pappa till Ryssland i fem år för att lyckas bättre med sin uppfinningar. Hans pappa lyckades bättre och han fick mer pengar. Efter några veckor flyttade Alfreds familj till Ryssland och bodde i ett stort hus. Alfred fick hemundervisning i ryska. Han blev 63 år innan han dog. Alfred skrev på ett testamente med pengar innan han dog. På testamentet så stod det att pengarna skulle delas ut till människor som gjort mänskligheten största nytta. Idag så delar vi ut Nobel priset till folk som gjort bra saker som t. ex freds priset, fysik och kemi och litteratur och medicin.

Av Vera och Mahdi

 

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *