Rörstrand museum

Vi i åk 4 har varit på Rörstrand museum. Det fanns massor av fint porslin och massor av andra fynd från fabriken. Rörstrand skapades först i Stockholm 1726 sen så flyttade det till Lidköping 1930. Fabriken lads ned i Lidköping 2006, då gjorde dom en väldigt stor kruka där allas namn stod på. Just nu ligger Rörstand fabriken i Kina. Vi fick titta på en ugn som dom använde för länge sedan, det var som ett runt stort stentorn med små luckor i. Om något kraschade fick en person ta på sig en heltäckande dräkt och gå in i ugnen. Man kunde bara vara inne i max 5 min sedan skulle man gå ut och byta plats med någon annan. Och sedan höll man på så tills det fungerade igen. Det fanns en väldigt cool toalett där, den var svart och vit, det var lite som kubism. Man blev lite yr där inne. Det fanns också en kopparhiss där, det var ett spegelgolv så att man trodde att man stod på ingenting. Hissens väggar har massa  kopparformar på sig, dom som jabbade på Rörstrands fabriken använde dom för att kunna göra mönster på allt dom tillverkade. En teori till varför Rörstrand fick sitt namn var att det låg en fabrik som gjorde rör och nedanför så var det en strand och där ifrån fick dom namnet Rörstrand.

Av Agnes och Filippa!

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *