Dreja i Rörstrand

 

Vi har varit på Rörstrand där vi fick testa på att dreja. Det fanns en stor platta som snurrar när man trycker på en pedal. Man sätter leran på plattan och tar vatten sedan trycker du upp och ner ca 3 gånger. Sedan tar du höger hand på ena sidan och sätter vänster hand ovanpå. Du trycker ner tills bottnen är tillräckligt tunn.  Sedan så formar du skålen men du måste ta vatten med jämna mellanrum så leran inte blir torr, men om du tar för mycket rasar allt ihop. När du är klar tar du en tråd och drar du över plattan så skålen lossnar. När det är klart lyfter du försiktigt över skålen på något och ställer i en ugn (måste vara en special ugn, vanliga når inte den höga värmen). Vi har inte fått hem våra skålar än eftersom det kan ta flera veckor innan skålarna är säkert och fullständigt klara.

 

Av: Hilda och Isabelle

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *