Lotterier, tåg och lussebullar

I musiken jobbar vi mycket med luciafirandet vi ska ha den 13 december. Vi har börjat träna på sångerna som vi ska sjunga. Vi börjar firandet med att alla  samlas i kyrkan. Sedan går 4-6 i ett luciatåg. I tåget ska det finnas en lucia, tomtar, stjärngossar, tärnor, pepparkakor och sockerbagare. Efter det går vi och lussar för pensionärerna på äldreboendet och sedan till Såtenäs. Det är en flygflottilj nära vår skola. När vi gjort det går vi en helt vanlig skoldag. Sedan på kvällen går vi till kyrkan igen och går tåget för släkt och vänner. Efter det går vi till skolan och har lite roliga lotterier och tävlingar. Det går också att köpa fika och dricka.  Sedan har vi kul och roar oss resten av kvällen.

 

 

Av: Mahdi och Isabelle

En reaktion på “Lotterier, tåg och lussebullar

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *