NO

I NO jobbar vi med  vatten och luft. Vi har jobbat färdigt med vatten och har precis börjat med luft. Vi har gjort två stycken experiment. I ett skulle vi ta en burk och en vanlig plasthandske. Vi satte på handsken på burken så fingrarna stack ner. Vi stoppade sedan i våran hand i handsken men hela fick inte plats. Detta gjorde vi alltså för att visa att luft tar plats. I det andra experimentet fyllde vi en påse med vatten. Vi tog sedan en vässad blyertspenna och stack igenom men inget rann ut.

Vi har lärt oss att luft består av 20% syre,  79% kväve och 1% andra gaser. Luft tar plats även om vi inte kan ta på det. Vi alla behöver luft för att leva djur, människor och växter. Desto högre upp man kommer desto lägre är lufttrycket.

Av: Wilma och Isabelle

En reaktion på “NO

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *