Dramaövningar

En gång i veckan har vi haft dramaövningar med Johan. Vi har haft det sex gånger, sista gången vi hade det var innan höstlovet. Dramaövningarna handlade mycket om att samarbeta, som t.ex. en lek vi gjorde som hette ett två tre rött ljus. Leken gick ut på att när personen som stod längst fram ska vända sig om och säga ett två tre rött ljus. Då ska alla som är med springa fram samtidigt och dunka handen i väggen samtidig. När person som räknat klart så vänder sig personen sig om och då så skulle alla stå stilla. Om någon rörde sig så fick alla gå tillbaka. Sen så brukade vi göra en övning som var att man skulle ha små mattor på golvet som var väldigt halkiga. Då så fick Johan lägga ut mattorna på golvet i en bana. Då skulle man gå på mattorne utan att dom rörde sig, till andra sidan. Ibland så hade vi orättvisa övningar då hade två personer tre mattor och resten av gruppen hade varsin matta. Det var kul att ha dramaövningar för att man fick samarbeta mycket.

Av Agnes och Vera

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *